Filistin’in toprak meselesini araştıran Teyit’e ödül

Dünyadaki yanlış bilgi havuzuna karşı küresel mücadelede gerçek bilgi savunucularını desteklemek için kurulan Uluslararası Doğruluk Kontrol Ağı (IFCN) ise 2014’den bu yana her yıl düzenlediği Global Fact’in 11’incisini Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da gerçekleştirdi. 26-28 Haziran tarihlerinde yapılan zirveye dünyanın dört bir yanından 500’den fazla teyit organizasyonu katıldı.

Dört kategoride toplam 113 başvuru yapıldığı ödül töreninde, doğrulama platformu Teyit de ‘Filistin halkının toprak sattığı iddiasıyla ilgili neler biliniyor?’ başlıklı araştırmasıyla En Yüksek Etki Ödülü’nü kazandı.

İsrail – Filistin çatışmasına ilişkin tarihsel sorunlar ve iddialardan biri olarak, son dönemde tekrar dünya gündemine oturan Filistin halkının topraklarını satması meselesine ilişkin araştırma metninin yazarı teyitçi Öyküm Hüma Keskin, konuya dair şu açıklamada bulundu: “İsrail ve Filistin savaşı başladıktan sonra yeniden iddia edilen ‘Filistinliler zaten kendi topraklarını sattı, bugün olanlar müstahak’ gibi söylemler, yazı işleri ekibi olarak bu konuya eğilmemiz gerektiğini hissettirdi. Bu iddiayı araştırırken doğru ya da yanlış gibi kesin bir sonuca varamayacağımızı biliyorduk. Ancak, anlatılması gereken çok şey vardı. Bu araştırmanın ödüle layık görülmesi, bize meseleye farklı perspektiflerden bakmanın ve tarafsız olmanın gücünü bir kez daha gösterdi. Bizi bu ödüle layık gören dünyanın her yerindeki teyitçilere ve bu yazıyı yazmama olanak tanıyan bütün ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir