Üniversitedeki kaz çiftliği davasını Ali Tevfik Kurt kazandı: Göreve iade kararı çıktı

İSTANBUL – Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde, eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Batur’un kendi arazisine yaptırdığı kaz çiftliğine karşı çıktığı için Yapı İşleri Daire Başkanlığı görevinden alınıp mobbing’e maruz kalan mühendis Ali Tevfik Kurt, hukuk mücadelesini kazandı. Dava sürecinde kaz çiftliği yıkıldı. Yargı da Ali Tevfik Kurt hakkında verilen disiplin cezalarıyla görevden uzaklaştırma kararını iptal etti.

ARAZİYE GİDEN YOLU, GÜVENLİK DEVRİYE GÖREVİ YAPAMIYOR DİYE TAMİR ETTİRDİ

Eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Batur, 2020’de aldığı üniversite arazisinin yanında olan kendi özel arazisinin üzerine kaz çiftliği kurmak için kurumun araçlarını da kullanarak inşaat başlattı. İnşaat başladığı sırada özel arazinin üzerinde imar yapılmaması için üniversite tarafından konulan bir şerh kararı vardı. Buna rağmen inşaata başlayan Atilla Batur iddiaya göre önce arazisine giden ve bozuk olan yolu üniversitenin özel güvenlik görevlilerinin devriye atmakta güçlük çektiği gerekçesiyle yeniden yaptırdı.

Yolun neden yapıldığı inşaat başladıktan sonra ortaya çıktı. Kaçak inşaatın yapımı sırasında kamu malzemelerinin ve araçlarının kullanıldığı da fotoğraflarla tespit edildi. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Yapı İşleri Daire Başkanı Ali Tevfik Kurt usulsüzlüğü ve kaçak inşaatı şikayet etti.

‘İSTİFA ETMEZSEN BAŞINA ÇOK BÜYÜK DERTLER AÇILACAK’

Ali Tevfik Kurt’un şikayetini dikkate almayan üniversite yönetimi iddiaya göre görevinden istifa etmesi için de mobbing’e başladı. İç Denetçi Mustafa Daşdelen’in Ali Tevfik Kurt’u istifa etmesi için tehdit ettiği ve Kurt’a, “Başkanlık görevinden istifa edersen bu konuyu kapatacağız. İstifa etmezsen başına çok büyük dertler açılacak. Rektör Kazım Uysal rektör yardımcısı Atilla Batur ve Şahmurat Arık böyle uygun gördüler” dediği iddia edildi.

YENİ GÖREV YERİ KALORİFER DAİRESİ OLDU

Ali Tevfik Kurt, istifa talebini kabul etmeyince baskılar sürdü ve görev tanımında yer almayan çeşitli işler kendisine dayatıldı. Kurt, bu görevleri yapmayı kabul etmeyince de “Verilen emir ve görevleri kasten yapmamak” gerekçesi ile önce disiplin cezası aldı, ardından 6 Ağustos 2021’de görevinden alındı. Kurt, bu aşamadan sonra kalorifer dairesinde görevlendirildi. Nemli ve sağlık için elverişsiz koşullara sahip olan kalorifer dairesinde aylarca görev yapmak zorunda kalan Kurt bir yandan dava açarken diğer yandan devam eden mobbing ile de mücadele etti.

Süreç devam ederken 1 Mart 2022’de rektör yardımcılığı görevine Prof. Dr. Atilla Batur’un yerine Prof. Dr. Şahmurat Arık atandı.

HALEF-SELEF REKTÖR YARDIMCILARI ORTAK İDDİASI

İddiaya göre kaz çiftliğinde Atilla Batur’la ortak olan Prof. Dr. Şahmurat Arık, Ali Tevfik Kurt hakkında devam eden soruşturmalara müdahale ederek daha ağır cezalar almasını sağladı. Ali Tevfik Kurt yaşadığı baskı, mobbing ve görevden almayı yargıya taşımaya karar verdi. Kendisine yönelik tehditleri kayıt altına alan Kurt, 16 Şubat 2023’te Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Savcılık, hazırladığı iddianameyi YÖK Denetleme Kurulu’na da inceleme başlatması için gönderdi. Ancak YÖK, iddialara rağmen rektörlük için soruşturma yürütülmesi talebini reddetti. YÖK ayrıca, üniversite kaynakları kullanılarak yapılan çiftliğe ilişkin kamu zararı oluşmadığına da karar verdi.

Kaçak yapı Kütahya Belediyesi tarafından yıkıldı.

KAÇAK YAPI YIKILDI, ALİ TEVFİK KURT GÖREVİNE İADE EDİLDİ

Dava süreci devam ederken Kütahya Belediyesi 1 Eylül 2023’te, arazinin üzerindeki kaçak yapıyı yıktı. Devam eden dava istinaf mahkemesine taşındı. Kurt’u haklı bulan Bursa Bölge İdare Mahkemesi Birinci İdari Dava Dairesi, Kazım Uysal, Atilla Batur ve Şahmurat Arık tarafından Kurt’a verdirilen disiplin cezası ve daire başkanlığından uzaklaştırma kararlarını iptal etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir